KONTAKT

ZSZ Jastrzębie Zdrój

adres:
ul. 11 Listopada 45
44-330 Jastrzębie-Zdrój

tel.: 32 47 62 071
fax.: 32 47 64 290
email: poczta@zsz.jastrzebie.pl

>> czytaj więcej

 

 EU_flag-Erasmus_vect_POS-small.jpg

Szkoła bierze udział w programie "Erasmus +"


EU_EFS_rgb-1_Kopiowanie.jpg


 

historia biblioteki

Biblioteka istniała od początku funkcjonowania szkoły, czyli od czasu kiedy rozpoczęliśmy edukację w pierwszym budynku przy ul. Wodzisławskiej ( rok 1972).

Pracownicy. Pierwszym bibliotekarzem i osobą, która tworzyła bibliotekę była p. Maria Serwotka – nauczyciel j. polskiego. Ona też przekazała, jako dar do biblioteki, swoje prywatne książki. Pierwsze zakupy książkowe poczyniła dla nas Zasadnicza Szkoła Zawodowa Dokształcająca w Radlinie, gdyż nasza szkoła powstała jako jej filia i część uczniów z rejonu Jastrzębia przeszła do nowej Szkoły Zawodowej w Jastrzębiu. Część swoich zbiorów biblioteka zawdzięcza również uczniom, którzy przez szereg lat pod opieką polonistki p. Barbary Niemczyk przekazywali książki na rzecz biblioteki – w roku 1995 było to aż 237 voluminów. Biblioteka gromadzi oprócz książek filmy – od 1997 roku. Były to najpierw kasety video potem filmy na płytach.

biblioteka_03.jpgNa początku bibliotecznej działalności nie było etatu bibliotekarza, zatem polonista pracował społecznie. Maria Serwotka była bibliotekarzem w latach 70-tych. Od lat 80-tych bibliotekarzem została p. Janina Kozak również nauczyciel j. polskiego. Pracowała w bibliotece w wymiarze ½ etatu. Pod koniec lat 80-tych (1989 rok) pracę rozpoczęła na całym etacie p. Agnieszka Więckowska, pracująca do dziś. Po odejściu na emeryturę p. J. Kozak w bibliotece pracowała p. Halina Bienioszek, ucząca w szkole j. rosyjskiego – w tym okresie biblioteka posiadała 2 etaty. Stan ten jednak nie utrzymał się długo i już potem nigdy nie było środków na 2 etaty chociaż szkoła powiększyła się o liceum zawodowe i technikum dla dorosłych. Od 2008 roku w bibliotece pracuje p. Anna Brodalka, najpierw jako stażystka studiów podyplomowych, potem jako wolontariuszka, obecnie jako pracownik. Biblioteka aktualnie posiada 1 ½ etatu.

Warunki lokalowe biblioteki były przez wiele lat trudne gdyż i szkoła borykała się ze zbyt małą powierzchnią w stosunku do ilości uczniów. Pierwsze biblioteczne lokum to zaplecze sali j. polskiego – za zasłonką znajdowały się biblioteka_02.jpgksiążki wypożyczane tylko na przerwach. W siedzibie szkoły na ul. Wodzisławskiej i Górniczej, biblioteka zajmowała bardzo małe pomieszczenia.Po przeprowadzce do obecnej siedziby przy ul. 11 Listopada zyskała na metrażu gdyż zajęła duże pomieszczenie (to, które jest teraz salą audiowizualną). Remont tej biblioteki miał miejsce w 1994 i 1995 roku, kiedy to przeprowadzono malowanie, tapetowanie i odnowienie podłogi. W 2002 roku rozpoczęła się reorganizacja dzięki której z sali nr 3, która była salą lekcyjną dla blacharzy i lakierników powstała wypożyczalnia, a z dotychczasowej biblioteki utworzono czytelnię wraz z salą audiowizualną. Początkowo w obecnej sali bibliotecznej mieściły się tylko stanowiska z komputerami (od grudnia 2002), a wypożyczalnia i księgozbiór mieściły się obok, dopiero po zakupieniu nowych mebli i regałów i przeniesieniu całości księgozbioru, w marcu 2003 roku ruszyła biblioteka w obecnym kształcie. Remont i urządzanie sali audiowizualnej zakończone zostało w maju 2003 roku. W sali tej umieszczono przeszklone regały i stoły w układzie konferencyjnym, zakupiono sprzęt audiowizualny i podłączono Internet. Oddzielono też od reszty korytarza hol biblioteczny przy pomocy szklanych drzwi, na ścianach rozmieszczono gabloty wystawowe (wrzesień 2003).

biblioteka_04.JPGKomputer po raz pierwszy pojawił się w bibliotece w roku 2000 (używany), potem zakupiono program komputerowy dla bibliotek - MOL. Od końca 2002 roku pojawiły się komputery dla uczniów (4) oraz drukarka. Od stycznia 2008 roku działa w bibliotece w ramach programów unijnych ICIM (Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej) – stanowiska dla 4 uczniów i urządzenie wielofunkcyjne. Zakupiono też w marcu 2008 roku nowszą wersję programu Mol – Mol Optivium. Osobnym komputerem przenośnym i dostępem do Internetu dysponuje sala audiowizualna – od 2003 roku.

Biblioteka ma swoją zakładkę na stronie internetowej szkoły od roku 2009. Prowadzona jest przez bibliotekę kronika szkolna w wersji tradycyjnej czyli papierowej od roku września 2005 (wcześniej prowadzona przez polonistkę).

biblioteka_05.JPGKontrole stanu zbiorów odbyły się w okresie wrzesień – październik 1989 roku (spis z natury) i w październiku 1992 roku na podstawie ksiąg inwentarzowych. Cały księgozbiór został przejrzany pod kątem selekcji książek nieaktualnych i odkurzony w okresie od września 2008 roku do stycznia 2009 roku.

W starych dokumentach istnieje zapis o spotkaniu w bibliotece ze znanym pisarzem Alfredem Szklarskim w dn. 26 maja 1984 roku oraz dedykacja napisana dla czytelników biblioteki przez znanego poetę Tadeusza Śliwiaka w dn. 6 czerwca 1980 roku.

Od 1995 r. biblioteka prowadzi na początku każdego roku szkolnego kiermasz podręczników używanych.

Zobacz zdjęcia

Zobacz zdjęcia z 2015 roku

remont_biblioteki.jpg